facebook youtube
Obecnie znajdujesz się: Aktualności

COMENIUS "Europejskie i narodowe dni pamięci"

data dodania: poniedziałek 28 maja 2012

W dniach 12.03 - 16.03 odbyła się w Hérouville-Saint-Clair we Francji (Północna Normandia) II część międzynarodowego projektu Comenius pt. „Europejskie i narodowe dni pamięci". I część projektu miała miejsce w ZSTiO we Wrześni w listopadzie 2011 roku i była pierwszym etapem przygotowującym młodzież do wyjazdu do Francji. Tym razem w projekcie wzięło udział 16 uczniów i 2 nauczycieli  z naszej szkoły. Spotkanie miało charakter trójstronny, ponieważ oprócz gospodarzy z Francji uczestniczyła w nim także grupa 16 uczniów z Garbsen (Niemcy), ze szkoły partnerskiej Geschwister-Scholl-Gymnasium. Celem tej części projektu było stworzenie tzw. kalendarza europejskiego obejmującego święta o charakterze międzynarodowym, narodowym oraz lokalnym. Młodzież z 3 krajów prezentowała swoje święta narodowe i dyskutowała z rówieśnikami na temat różnic i podobieństw w sposobie ich obchodzenia. Młodzi ludzie projektowali przez cały tydzień w grupach międzynarodowych strony do kalendarza i pracowali nad opisem świąt w języku angielskim. Jako efekt końcowy całego projektu stworzony został kalendarz europejski, którego wydanie planowanie jest na kwiecień tego roku.

W czasie pobytu we Francji młodzież z Wrześni zwiedziła min. stolicę regionu Normandii: Cean ze swoimi pięknymi zabytkami. Bardzo ciekawym punktem programu było także zwiedzanie plaż pamiętnego lądowania Aliantów w czasie II Wojny Światowej z roku 1944 oraz zwiedzanie amerykańskiego cmentarza poległych tam żołnierzy. Była to doskonała lekcja historii dla wszystkich uczestników projektu. Uczniowie z ZSTiO przygotowali również wieczór narodowy. Zaprezentowali także innym uczestnikom swoją szkołę oraz miasto. Na co dzień mieszkali u rodzin francuskich i uczestniczyli w życiu szkolnym Liceum Salvadora Allende w Hérouville-Saint-Clair. Dla wielu z nich było to zupełnie nowe doświadczenie i okazja do poznania francuskiej kultury w różnych jej obszarach.

Projekt Comenius w bieżącym roku szkolnym mógł odbyć się głównie dzięki finansowemu wsparciu szkoły partnerskiej w Garbsen (Geschwister-Scholl-Gymnasium) oraz zaangażowaniu naszych anglistek: Marty Mąkowskiej, Grażyny Kuśmierek, Ewy Kusztal i Anny Samoląg. Pomysłodawcą i koordynatorem całego przedsięwzięcia był nauczyciel j. niemieckiego: Grzegorz Dobrucki. Nowa, tym razem 2-letnia edycja tego projektu, zaplanowana jest w ZSTiO od nowego roku szkolnego. Tym razem oprócz szkół z Niemiec i z Francji do projektu dołączy także szkoła z Budapesztu (Węgry).

Projekt jest dużym sukcesem organizacyjnym i nowym rozdziałem w kontaktach międzynarodowych, a dla uczniów z pewnością niepowtarzalną szansą do pogłębiania znajomości języków obcych i budowania wspólnej Europy na płaszczyźnie kontaktów rówieśniczych. 

 

 

Zespół Szkół Technicznych
i Ogólnokształcących
im. gen. dr. Romana Abrahama
we Wrześni
ul. Kaliska 2a, tel. (61) 43-60-515 fax (61) 43-60-829,
e-mail: sekretariat@zstio-wrzesnia.pl
internet: www.zstio-wrzesnia.pl
Sekretariat czynny od poniedziałku do piątku
w godz. 7.00-15.00
© Copyright 2018 www.zstio-wrzesnia.pl All Rights Reserved
Projekt i wykonanie: HEDRYCH.pl