facebook youtube
Obecnie znajdujesz się: Aktualności
LISTOPAD - WĄSOPAD  miesiąc walki z męskimi nowotworami

LISTOPAD - WĄSOPAD miesiąc walki z męskimi nowotworami

data dodania: wtorek 5 listopada 2024
Listopad został uznany na całym świecie miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. Nie bez przyczyny właśnie na ten miesiąc przypada kampania Movember 2024 (tzw. Wąsopad). Akcja społeczna została zapoczątkowana w 1999 roku w Australii i swoim zasięgiem objęła niemalże cały świat.

ZOBACZ: Kampania Movember 2024 w Polsce. Zapuść wąsy!
https://www.zwrotnikraka.pl/movember-wasopad-w-polsce-2017/
 

Termin Movember powstał w wyniku połączenia dwóch wyrazów moustache – wąsy oraz November – listopad.

RYZYKO ZACHOROWANIA

Rak jądra to najczęstszy nowotwór u młodych mężczyzn, ale występować może w każdym wieku. Przyczyny nowotworów złośliwych jądra pozostają nieznane, jednak uznaje się, że pewne czynniki zwiększają prawdopodobieństwo jego pojawienia się:
  • wiek – większe ryzyko w przedziale wiekowym 20-40 lat
  • występowanie tego nowotworu u członków najbliższej rodziny
  • wcześniejsze występowanie raka jądra u tego samego mężczyzny
  • biały kolor skóry
  • niezstąpione jądro (w jądrze, które nie znajduje się we właściwym dla siebie miejscu, czyli w worku mosznowym, ryzyko raka jest większe)
  • żylaki lewego powrózka nasiennego
OBJAWY
Na rozwijający się nowotwór może wskazywać zapalenie nadjądrzy. Jak je rozpoznać?
W skrócie:
  • wyraźny ból jądra
  • jego powiększenie w ciągu paru dni
  • zwiększona ciepłota moszny
  • sporadycznie – wyciek wodojasnego lub mętnego, żółtawego płynu z ujścia cewki moczowej, która znajduje się na szczycie prącia
Z kolei jądro, w którym rozwija się nowotwór złośliwy powiększa swe wymiary znacznie wolniej, a ból jądra pojawia się zdecydowanie później. Taka dynamika wzrostu nowotworu nie wywołuje w młodym mężczyźnie poczucia, że dzieje się coś złego. Najczęstszym objawem nowotworu złośliwego jądra jest niebolesne powiększenie jądra.
 
DZIAŁAJ PÓKI CZAS!!! SYSTEMATYCZNIE WYKONUJ SAMOBADANIE.
http://odwazni.com/samobadanie/
 
JAK LECZYĆ?
W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości, szczególnie pojawienia się zmian w wielkości i kształcie jąder pierwszym krokiem jest zgłoszenie się na wizytę do lekarza!
Po rozmowie i zbadaniu zaleci on odpowiednie postępowanie i ewentualnie skieruje do urologa. Możliwe, że konieczne okaże się wykonanie badania USG narządów zawartych w worku mosznowym (jądra, najądrza i powrózki nasienne). To badanie jest kompletnie niebolesne. Specjalista może zalecić wykonanie innych badań, które będą miały na celu określenie rozległości zaawansowania choroby. Do takich badań należą:
  • RTG klatki piersiowej
  • USG narządów jamy brzusznej
  • badanie tomokomputerowe jamy brzusznej i klatki piersiowej
  • ewentualne badanie tomokomputerowe mózgowia
Wykonuje się również pomiar we krwi aktywności odpowiednich hormonów i antygenów. Tę diagnostykę można wykonać ambulatoryjnie, nie będąc pacjentem leżącym w szpitalu.
Urolog przedstawia możliwości leczenia i proponuje choremu najbardziej odpowiednie dla niego leczenie, które odbywa się już w warunkach szpitalnych.
Podstawową i najczęstszą metodą leczenia nowotworu jądra jest jego usunięcie. Ten zabieg operacyjny (w znieczuleniu) polega na wycięciu jądra, najądrza i powrózka nasiennego. Sam zabieg operacyjny nie wpływa bezpośrednio na możliwość podejmowania kontaktów płciowych. Potrzeba też nieco czasu na wygojenie rany po operacji, a także dojścia do siebie w sferze psychicznej.
Poza wycięciem chorego narządu stosuje się chemioterapię i radioterapię. Leczenie to nie jest obojętne dla organizmu. Należy pamiętać, że pomimo nowotworu złośliwego tego samego narządu każdy chory jest niepowtarzalny, zatem mogą istnieć różnice w przebiegu choroby, jej diagnozowania i leczenia, również pooperacyjnego.
 
METODY LECZENIA
Chorobę nowotworową można więc leczyć:
  • metodami chirurgicznymi, czyli wycięciem nowotworu i tkanek go otaczających, a także leżących w sąsiedztwie węzłów chłonnych, a nawet ognisk przerzutowych
  • radioterapią, czyli miejscowym leczeniem polegającyme na naświetlaniu promieniowaniem jonizującym komórek nowotworowych w celu ich zniszczenia; jej odmiany to teleradioterapia i brachyterapia
  • chemioterapią, czyli leczeniem cytostatykami – lekami niszczącymi komórki nowotworowe
  • hormonoterapią, czyli stosowaniem przeciwnowotworowych leków o działaniu hormonalnym
 
Źródła:
www.odwazni.com
www.zwrotnikraka.pl
www.gov.pl

 
Zespół Szkół Technicznych
i Ogólnokształcących
im. gen. dr. Romana Abrahama
we Wrześni
ul. Kaliska 2a, tel. (61) 43-60-515 fax (61) 43-60-829,
e-mail: sekretariat@zstio-wrzesnia.pl
internet: www.zstio-wrzesnia.pl
Sekretariat czynny od poniedziałku do piątku
w godz. 7.00-15.00
© Copyright 2018 www.zstio-wrzesnia.pl All Rights Reserved
Projekt i wykonanie: HEDRYCH.pl