facebook youtube
Obecnie znajdujesz się: Aktualności
Poznaj Polskę

Poznaj Polskę

data dodania: piątek 29 września 2023
Wczesnym rankiem, 20 września uczniowie z klas III i IV w zawodach technik weterynarii i grupa z V THR wyruszyli na wycieczkę do Krakowa i okolic w ramach programu edukacyjnego: Poznaj Polskę-śladami dziedzictwa narodowego, kulturowego i naukowego.

Zanim dotarliśmy do stolicy Małopolski zwiedziliśmy miejsce szczególne, Muzeum Auchswitz- Birkenau. Ten były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady jest przerażającym świadectwem okrucieństwa, bestialstwa, jakich człowiek dopuścił się wobec drugiego człowieka. W skupieniu oddaliśmy hołd ofiarom II wojny światowej, zdając sobie jednocześnie sprawę z tego, że naszym obowiązkiem jest pamięć o tamtych czasach. Drugi dzień poświęciliśmy na zwiedzanie siedziby polskich królów i dawnej stolicy Polski. Wędrówkę po Krakowie rozpoczęliśmy od miejsca, które wywarło na nas ogromne wrażenie, czyli Teatru im. Juliusza Słowackiego. Mogliśmy znaleźć się na scenie przygotowanej do wieczornego spektaklu Dziady cz. III, podziwialiśmy przepiękną kurtynę Henryka Siemiradzkiego, zaglądaliśmy do garderoby wybitnego aktora Ludwika Solskiego

i przebywaliśmy we foyer, a westybul urzekł nas schodami przykrytymi czerwonym dywanem. W kolejnym miejscu, Muzeum Książąt Czartoryskich zobaczyliśmy kolekcję dzieł sztuki z arcydziełami światowego malarstwa jak Dama z gronostajem Leonarda da Vinci czy Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna. Na drodze naszej wędrówki nie mogło oczywiście zabraknąć Wawelu strzeżonego przez ziejącego ogniem smoka. Czując na karku jego żar zwiedziliśmy Katedrę, groby królewskie oraz kryptę pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Urokliwe Planty, dziedziniec Collegium Maius – najstarszego budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kościół Mariacki, Sukiennice, Stary Rynek to kolejne punkty na naszej trasie . W ostatnim dniu wycieczki wzięliśmy udział w dwóch ciekawych lekcjach. Pierwsza, Polskie dywizjony miała miejsce w Muzeum Lotnictwa i dotyczyła bohaterskiego udziału Polaków w bitwie o Anglię, druga natomiast, w Starej Synagodze na krakowskim Kazimierzu, przybliżyła nam religię i kulturę Żydów. Choć miejsc do zwiedzania było dużo, a nogi niekiedy domagały się odpoczynku, wycieczka była dla nas pozytywnym doświadczeniem i okazją do zdobycia wiedzy historycznej i kulturowej.

Opiekunami wycieczki były panie: Aneta Opielska, Ewa Spisak, Iwona Sokolska oraz pan Paweł Kapelak.

Galeria zdjęć

Zespół Szkół Technicznych
i Ogólnokształcących
im. gen. dr. Romana Abrahama
we Wrześni
ul. Kaliska 2a, tel. (61) 43-60-515 fax (61) 43-60-829,
e-mail: sekretariat@zstio-wrzesnia.pl
internet: www.zstio-wrzesnia.pl
Sekretariat czynny od poniedziałku do piątku
w godz. 7.00-15.00
© Copyright 2018 www.zstio-wrzesnia.pl All Rights Reserved
Projekt i wykonanie: HEDRYCH.pl