facebook youtube
Obecnie znajdujesz się: Aktualności
Szlakiem bojowym Wielkopolskiej Brygady Kawalerii

Szlakiem bojowym Wielkopolskiej Brygady Kawalerii

data dodania: czwartek 15 września 2022
Co roku, 12 września, z Poznania do Ziewanic wyruszają przedstawiciele Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich wraz z sympatykami
i zaproszonymi gośćmi. Uczestnicy tej wyjątkowej podróży historycznej zatrzymują się we Wrześni, przy grobie naszego patrona - gen. dr. Romana Abrahama, by pokłonić się dowódcy Wielkopolskiej Brygady Kawalerii w wojnie obronnej 1939 roku. Szlak wędrówki kończy się we wspomnianych Ziewanicach w miejscu, w którym 12 września 1939 r. poległ, raniony kulami, dowódca "piętnastaków", ppłk Tadeusza Mikke. W uroczystościach przy mogile gen. dr. Romana Abrahama biorą również udział uczniowie klas wojskowych naszego Zespołu oraz żołnierze 15. batalionu Ułanów Poznańskich im. gen. broni Władysława Andersa z siedzibą w Wędrzynie, będącego pododdziałem 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. Batalion dziedziczy barwy i tradycje 15. Pułku Ułanów Poznańskich, przedwojennego i odtworzonego w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie oraz 15. Wielkopolskiej Brygady Kawalerii Pancernej.
 
Niezależnie, ponad 300-kilometrową trasę pokonują członkowie Reprezentacyjnego Oddziału Konnego Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15 Pułku Ułanów Poznańskich.
 
fot. Grażyna Beata Augustin


 

Galeria zdjęć

Zespół Szkół Technicznych
i Ogólnokształcących
im. gen. dr. Romana Abrahama
we Wrześni
ul. Kaliska 2a, tel. (61) 43-60-515 fax (61) 43-60-829,
e-mail: sekretariat@zstio-wrzesnia.pl
internet: www.zstio-wrzesnia.pl
Sekretariat czynny od poniedziałku do piątku
w godz. 7.00-15.00
© Copyright 2018 www.zstio-wrzesnia.pl All Rights Reserved
Projekt i wykonanie: HEDRYCH.pl