facebook youtube
Obecnie znajdujesz się: Aktualności
Podwójny sukces naszej szkoły !!!

Podwójny sukces naszej szkoły !!!

data dodania: wtorek 2 listopada 2021

„Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało.“ —  Janusz Korczak
 

Podwójny sukces naszej szkoły !!!

 

Już od trzech lat Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni uczestniczy
w projekcie realizowanym przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Jego głównym celem jest podniesienie kompetencji nauczycieli oraz uczniów z 600 wielkopolskich szkół prowadzących kształcenie ogólne
na poziomie podstawowym i ponadpodstawowym. Przez dwa pierwsze lata uczestniczyliśmy w Ligach Przedmiotowych. Natomiast od listopada 2020 roku zostaliśmy wybrani do realizacji dwóch podprojektów – Akademia Kształcenia Wyprzedzającego (Technikum nr 2)
i Klasy Akademickie (II Liceum Ogólnokształcące). Pod koniec października 2020 roku ukształtowały się zespoły projektowe .

 

Podprojekt edukacyjny Akademia Kształcenia Wyprzedzającego to działanie polegające
na poznawaniu i prezentowaniu przez uczniów krajobrazów kulturowych Wielkopolski. Nasz zespół projektowy składał się z 8 uczniów klasy trzeciej technikum weterynaryjnego. Szkolnym koordynatorem projektu była pani Aneta Opielska. Natomiast opiekunem naukowym Pani prof. Violetta Julkowska. Niestety w wyniku sytuacji spowodowanej przez pandemię, rozpoczęliśmy pracę w systemie zdalnym i kontynuowaliśmy ją do maja 2021 roku.   Od listopada 2020 roku rozpoczęła się faza organizacyjna projektu. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach systematycznie i pracowali bardzo aktywnie. Efektem były dyskusje dotyczące ustalenia tematu projektu. Poprzez wirtualny spacer po Wrześni dostrzegliśmy bardzo wiele śladów przeszłości. To świadczyło o bogactwie krajobrazu kulturowego naszego miasta. Stąd pomysł, żeby zainteresować się śladami społeczności żydowskiej we Wrześni. Ostatecznie uzgodniliśmy temat projektu – Przywróćmy pamięć, razem żyliśmy przez wieki – śladami społeczności żydowskiej we Wrześni. Poprzez szerszy kontekst relacji polsko-żydowskich staraliśmy się odczytać i zrozumieć historyczno-kulturowe znaczenie obiektów  w przestrzeni. Zwłaszcza, że części z nich już nie ma w formie materialnej i powinny pozostać w świadomości historycznej społeczności lokalnej (synagoga, cmentarz żydowski). Podczas 7 miesięcy wytężonej pracy poznaliśmy również siebie nawzajem – swoje zdolności, zainteresowania i możliwości. Wykonaliśmy wiele zdjęć i nagrań. Nikt przed rozpoczęciem projektu nie przypuszczał, że mamy w zespole reżysera, fotografa, ekspertów od tematyki żydowskiej oraz wokalistkę, która tak pięknie wprowadziła nas w klimat piosenki żydowskiej. Zapraszamy na końcowy efekt naszej pracy – film.

https://drive.google.com/file/d/1jK3z3a1G95Qk85cWvWOnZuPjG4xmKiIy/view?usp=drivesdk

Podprojekt edukacyjny Klasy Akademickie to wyzwanie naukowe ludzi, których łączy pasja poznawania tajemnic przyrody, pasja zgłębiania natury człowieka.Nasz zespół projektowy składał się z 25 uczniów klasy drugiej liceum ogólnokształcącego . Szkolnym koordynatorem projektu była pani Iwona Groblewska - Michalak. Natomiast opiekunem naukowym Pan dr Mariusz Menz. Niestety w wyniku sytuacji spowodowanej przez pandemię, rozpoczęliśmy pracę w systemie zdalnym i kontynuowaliśmy ją do maja 2021 roku.  Od listopada 2020 roku rozpoczęła się faza organizacyjna projektu. wspólnie dyskutowaliśmy nad tematem badawczym. Ostatecznie ustaliliśmy – Wuja Grzechu blubry roznosił, czyli rzecz o znajomości gwary poznańskiej wśród mieszkańców powiatu wrzesińskiego. Uczniowie tworzyli zespoły badawcze, w których każdy miał określoną rolę i zadanie do wykonania. Jedna grupa zajmowała się odrębnościami leksykalnym gwary poznańskiej, inna germanizmami, natomiast kolejne fonetyką, fleksją, słowotwórstwem czy frazeologizmami. Pod koniec projektu przeprowadziliśmy ankietę wśród mieszkańców Wielkopolski. Całość była skrupulatnie dokumentowana i udostępniana w formie sprawozdań, zdjęć oraz filmów w Internecie. Efektem końcowym był multimedialny artykuł podsumowujący całość badań i prezentujący jego efekty (znajduje się on na platformie Cyfrowej Szkoły Wielkopolskiej @2020). Zespoły uczniowskie miały bezpośredni kontakt z najlepszymi wykładowcami akademickimi. Raz w miesiącu transmitowane były bowiem dla nich specjalne wykłady internetowe, podczas których mieli możliwość zadawania pytań oraz prowadzenia dyskusji.

W czerwcu 2021 roku zakończyły się dwa podprojekty w naszej szkole. Czekaliśmy na ocenę końcowych materiałów – sprawozdań i filmu. Ostateczne wyłonienie laureatów wyróżnień przesunięto dopiero na październik. 2021 roku. Jakże radosna informacja dotarła do szkoły o wyróżnieniu prac dwóch zespołów projektowych – Akademii Kształcenia Wyprzedzającego oraz Klasy Akademickie. Przypomnijmy, że w każdym podprojekcie wyróżnione zostały tylko dwie szkoły z Wielkopolski. Nagrodami dla zwycięzców – uczniów i opiekunów były tablety i statuetki..

Gala Finałowa III edycji Projektu CSW@2020 odbyła się w piątek – 22 października 2021 roku o godzinie 14:00 w formie zdalnej. Prowadził ją Pan Piotr Waśko Dyrektor Projektu. Natomiast honorowymi gośćmi byli:

– Pani Paulina Stochniałek – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego,

– Pani Sylwia Wójcik – Dyrektor Departamentu Wdrażania  Europejskiego Funduszu Społecznego,

– Pan Profesor Waldemar Łazuga – Główny Ekspert ds. Rozwoju Kompetencji Kluczowych w Projekcie.
 

Podczas Gali opiekunowie naukowi prezentowali podprojekty:

– Pani prof. Violetta Julkowska,

– Pani dr Anna Chudzińska,

– Pan prof. Waldemar Ratajczak oraz Pan prof. Alfred Stach,

– Pan dr Mariusz Menz
oraz
– Pan mgr inż. Roman Dwulit i Pan mgr Zbigniew Nowak.

 

Odsyłamy do obejrzenia i wysłuchania - Gala finałowa III edycji Projektu CSW@2020 - YouTube
 

Szkoła powinna być miejscem wspierania pasji uczniów, rozwoju kreatywności , pobudzania wyobraźni oraz realizacji uzdolnień. I właśnie z tych powodów nasza szkoła przystąpiła do projektu „Cyfrowa Szkoła Wielkopolska@2020



 

Galeria zdjęć

Zespół Szkół Technicznych
i Ogólnokształcących
im. gen. dr. Romana Abrahama
we Wrześni
ul. Kaliska 2a, tel. (61) 43-60-515 fax (61) 43-60-829,
e-mail: sekretariat@zstio-wrzesnia.pl
internet: www.zstio-wrzesnia.pl
Sekretariat czynny od poniedziałku do piątku
w godz. 7.00-15.00
© Copyright 2018 www.zstio-wrzesnia.pl All Rights Reserved
Projekt i wykonanie: HEDRYCH.pl